Výber lovného miesta

Kapor často trávi hodiny denného svetla v jednej časti jazera, no po zotmení sa presunie do úplne inej časti, aby sa nakŕmil.

Ak sa vám podarí spoznať zvyky kaprov vo vašom jazere, môžete predvídať, ktoré časti jazera budú v danú časť dňa tie najlepšie na lov a podľa toho si tiež vybrať miesto, na ktorom sa rozhodnete chytať.

Pokiaľ sa chystáte na lov v skorých ranných hodinách, hľadajte miesta, ktoré boli produktívne počas nočných hodín. Tie vám dajú najväčšiu šancu na úspech. Ak k vode dorazíte za tmy, vyplatí sa pár minút počúvať a čakať na náznak kaprej aktivity v niektorej časti jazera.

Na mnohých, najme menších rybníkoch, sa mi veľakrát osvedčilo skúsiť preloviť pribrežné partie do 20 metrov od brehu. Kapre sa do týchto oblastí presúvajú najme po zotmení keď sa ruch na brehu jazera upokojí a často si dokážete dobre zachytať doslova pod nohami.

Kŕmenie

Mnoho rybárov v dnešnej dobe nemá čas tráviť týždne pri vode a tak sa uchyľujú k takzvaným „ceznočkám“. Aj počas týchto krátkych výprav trvajúcich len jednu noc sa dá pekne zachytať.  Často sa však stretávame s tým, že rybári nasypú do vody mnohonásobne viac kŕmenia ako je potrebné vzhľadom k času, ktorý pri vode strávia. K vode chodíte, aby ste ryby chytili a nie aby ste ich nakŕmili.

Zakrmovanie menším množstvom návnady, čo najpresnejšie k vašej nástrahe, po každej ulovenej rybe, môže byť veľmi efektívna taktika. Pokiaľ chytáte dostatočne blízko na to, aby ste k zakrmovaniu použili prak, existuje malý trik, ktorý by vám mal pomôcť zmenšiť vami zakŕmenú plochu na minimum. Ešte za svetla skúste, koľko návnady potrebujete mať v košíku, aby pri plnom natiahnutí doletela priamo na miesto kde chytáte (miesto môže byť dočasne označené markrom). Pokiaľ vám návnada lieta príliš ďaleko, jednoducho jej trocha pridajte, pokiaľ príliš blízko, návnadu naopak uberte. Následne budete schopní presne vnadiť aj v najväčšej tme. V prípade, že chytáte na väčšie vzdialenosti ako dokážete kŕmiť prakom, prihodenie niekoľkých spombov ,zaklipovaných na rovnakú vzdialenosť ako prúty, vám poslúži rovnako dobre.



Bez svetla sa nezaobídete

Dobrá čelovka je jedna z najdôležitejších vecí potrebných k nočnému rybolovu. Aj z tých najjednoduchších úloh sa totiž po tme stáva nevyriešiteľný hlavolam a obyčajné nasadenie boilies na vlasový príves sa môže zmeniť na nemožnú úlohu, alebo ešte horšie, môže sa skončiť nepekným zranením.

Na trhu je možné nájsť množstvo čeloviek. Niektoré sú silnejšie, niektoré slabšie, niektoré obsahujú tiež červené svetlo, ktoré môže byť veľmi užitočné napríklad na miestach, kde vás atakuje množstvo hmyzu, ktorý priťahuje biele svetlo.

Výber je len na vás, no snažte sa vybrať čelovku, ktorá je dostatočne pohodlná, aby ste s ňou mohli spať. Nie je nič horšie, ako vyraziť v noci za záberom a s prútom v ruke zistiť, že vaša čelovka zostala na stolíku vedľa lehátka.

Ďalšou užitočnou vecou môže byť svetlo určené na osvetlenie bivaku.  Môžete si ho niekam zavesiť , alebo pomocou magnetov pripnúť k stene vášho bivaku. Tieto svetlá majú obvykle vyššiu svetelnosť a rozptyl ako čelovky ,takže vám pomôžu pri činnostiach ako varenie večernej kávy, alebo príprava kŕmenia bez toho, aby ste vybíjali baterky v čelovkách. Okrem toho budete  svetlo potrebovať k zhotoveniu dobrých fotografií  vášho nočného úlovku, avšak túto tému si podrobnejšie popíšeme v niektorom z nasledujúcich odsekov.



Príprava a organizácia

Počas nočného rybolovu sa, viac ako inokedy, vypláca byť organizovaný. Mať na svojom lovnom mieste poriadok a vedieť presne, čo sa kde nachádza, vám môže významne ušetriť čas a tak pomôcť nachytať o niečo viac krásnych úlovkov. Každý z vás už určite zažil situáciu, keď chcel po úspešnom zdolaní kapra znova nahodiť, no zrazu nevedel nájsť  zarážky, PVA  alebo najčastejšie ihlu. Samozrejme, nájsť ihlu je často problém aj cez deň ale v noci? Hotová katastrofa!

Rovnako dôležitá ako organizácia je príprava.  Ak budete nútení prehadzovať uprostred noci, skutočne oceníte, že máte všetko vopred pripravené. Rig Box plný nádväzcov, vedierko plná vopred pripravených PVA-čiek, leadcore pripravený na okamžité použitie... To všetko vám uľahčí život a pomôže ušetriť nejaký čas.



K pozdvihnutiu  vášho nočného lovu na vyššiu úroveň vám nemusí slúžiť len príprava vecí ako PVA, nádväzce a podobne, ale aj príprava lovného miesta. Bivak si postavte najbližšie k prútom ako je to len možné. Tým vylúčite niekoľko metrové šprinty k paliciam, ktoré môžu v polospánku dopadnúť naozaj zle. Tiež si pripravte podložku, podberák a vedro s vodou blízko vašich udíc a premyslite si, ako budete po zdolaní kapra postupovať.




V neposlednom rade si pripravte váš príposluch. Niekomu stačí drobné zavibrovanie, niekto potrebuje na zobudenie naozaj hlasný zvuk.  Stále sa však snažte nastaviť príposluch na čo najnižšiu hlasitosť aká vás ešte zobudí.  Predsa len, pre okolitých rybárov alebo živočíchy nemusí byť úplne príjemné kvílenie vášho príposluchu na celé jazero, no rovnako nikto z nás nechce spať v čase ,keď má na svojej udici záber. Preto je potrebné príposluch nastaviť na rozumnú hlasitosť.


Nočné fotenie


Mnoho rybárov má pred nočným fotením svojich úlovkov možno až prehnaný rešpekt a tak sa uchyľujú k uloženiu úlovku do prechovávacieho saku a čakaniu na denné svetlo. Ja som však zásadne proti tomuto spôsobu a myslím, že by sme svoj úlovok mali vrátiť späť tam, kam patrí v čo najkratšom čase.

Odfotenie dobrého nočného záberu však nemusí byť tak ťažké, ak sa držíte niekoľkých jednoduchých krokov.

Prvý krok, ktorý môžete spraviť ,je nájsť si pozadie ako kríky, trstinu alebo iný súvislý porast a umiestniť podložku tesne pred toto pozadie. Takto dostanete na fotke tmavé pozadie, ktoré odrazí svetlo späť a pomôže trocha osvetliť  fotku.

Väčšina fotoaparátov má v dnešnej dobe zabudovaný blesk. Ten je zväčša zabudovaný priamo nad objektívom, čo môže spôsobiť niekoľko problémov. Prvým z nich môže byť takzvané prepálenie boku ryby, čo v konečnom dôsledku totálne zničí vašu fotku. Aby ste sa tomuto problému vyhli, môžete skúsiť rybu jemne nakloniť k sebe, aby sa svetlo z blesku neodrážalo priamo do objektívu fotoaparátu, ale rozptýlilo sa v priestore. Ak je blesk príliš silný a vy ho neviete zoslabiť, skúste ho rozptýliť pomocou cigaretového papierika, alebo niečoho podobného.

Táto pozícia blesku tiež môže spôsobiť  efekt „červených očí“ , čo však môžete ľahko odstrániť vo svojom počítači. Omnoho nepríjemnejším problémom je vytvorenie tieňov, ktoré rovnako zruinujú vašu fotografiu. Tomuto sa najľahšie vyhnete použitím sústavy bleskov, alebo svetiel osvetľujúcich rybára spolu s úlovkom z rôznych uhlov. Keďže je však takéto osvetlenie značne drahé a tiež je to ďalší „zbytočný“ materiál, ktorý by ste so sebou museli vláčiť, väčšina z vás si zrejme vystačí s bleskom na svojom fotoaparáte. Vytvoreniu tieňov sa môžete čiastočne vyhnúť tým ,že rybu nebudete tlačiť čo najbližšie k objektívu fotoaparátu aby vyzerala väčšia, ale naopak, rybu budete držať čo najbližšie k svojmu telu.




Vyrazte s parťákom


Bohužiaľ, v závere sa musím vyjadriť aj k tejto téme. Nočné hodiny sú tým najrizikovejším časom v ktorom môžete byť sami na odľahlom mieste. Krádeže, či napadnutia, bohužiaľ  nie sú v našich končinách úplne zriedkavým javom a preto najrozumnejšou vecou, ktorú môžete urobiť, je vziať so sebou parťáka. Mnoho vecí, či už zdolávanie, zakrmovanie, fotenie, je vo dvojici omnoho jednoduchších a čas plynie o niečo rýchlejšie, ak máte nablízku človeka s rovnakou vášňou ako vy. No a ak váš parťák nemá práve čas alebo chuť, skúste so sebou vziať aspoň svojho štvornohého priateľa. Určite vás včas upozorní na prípadných zlodejov a svojou prítomnosťou vám spríjemní čakanie na záber ;).


Mates, 11/2017