Lov dravcov na gumené nástrahy 

            Lov dravých rýb si nachádza čoraz viac svojich priaznivcov. Z rôznych techník ich lovu, prevláda u športových rybárov lov na prívlač za pomoci umelých nástrah. Súčasné trendy a trh ponúka nepreberné množstvo všakovakých typov, farieb, veľkostí od mnohých renomovaných výrobcov. Ak sa už rozhodnete pre ktorúkoľvek z nich, je dobré sa zamyslieť a v duchu si zodpovedať niekoľko otázok.

 - aké dravce chcem loviť ?

- kde chcem loviť (jazero, rieka, vodné nádrže) ?

- aké rybárske náčinie potrebujem a mám ho ?

  

 Táto svätá trojica otázok vám ušetrí nejeden bolehlav a v konečnom dôsledku sklamanie, frustráciu a nechuť z celej rybačky. Jednoduché otázky, na ktoré môže existovať nespočet odpovedí. Aby sme tu netrúsili romány na pokračovanie, budeme sa venovať v stručnosti klasickému "lovu na gumu" s použitím jiggového háčika. Výhodou takej nástrahy je rozmanitosť, možnosť širokej škály jej vedenia a samotný materiál. Mäkkosť gumy má výhodu pri opatrných záberoch hlavne šťúk, kde vám často do nástrahy udrie a po pár otočkách navijakom prichádza atak šťuky opäť. Pri tvrdých nástrahách, ako napr. vobler, sa útok len málokedy opakuje. Ak ho premeškáte, je to na škodu.

    Späť ale ku gumeným nástrahám. Podľa tvaru nástrahy môžeme gumy deliť vo všeobecnosti na:

twistre, (s jedným alebo viacerými chvostami)

ripre s klasickým kopytom

ripre s curly tailom (tvar tela je ako pri kopyte, ale chvost je tvorený twistrovým prevedením)

smáky (nástrahy v tvare rybky častokrát s telom ukončeným len do tvaru postupne stenčujúceho sa konca - chvostíka)

Za roky rybolovu som dospel k záveru, že nástrahy sa nemajú páčiť len rybám, ale i lovcom. Z plejády gúm pre bežný lov obľubujem twister 5-10cm a ripre od 5-15cm. Okrem tvaru nástrahy je dobré sa zamyslieť aj nad farebným prevedením. V rôznych fázach sezóny ale i dňa vám môžu dobre zahrať viaceré prevedenia. V krabičke nesmú chýbať farby ako biela, fluo zelená, imitácia rybky "tzv. lastovička", riper s modrým chrbtom. Vyšperkovať krabicu môžete aj s variantmi farieb ako napr. oranžová, matné olejové farby, červená, nástrahy s farbami reagujúcimi na UV svetlo...


Rozmanitosť nástrah v krabičke má veľmi slušný estetický a „psycho“ efekt, ale často po príchode na vodu nastane problém, načo vlastne loviť, ak všetko je také „super“. Na jar a skoré leto sú to malé nástrahy okolo 5-7cm s prirodzenými farbami. Imitujeme tak prirodzenú potravu, poter a malé rybky. Neskôr na jeseň môžeme veľkosť zvyšovať a farby obmieňať za pestrejšie a agresívnejšie. Samozrejme, všetko má aj svoj extrém. Tu je možné spomenúť lov v hĺbke cca 15m a viac s gumami okolo 10-15cm., prípadne cielený lov šťúk na nástrahy okolo 20cm a váhou cez 100g. V slovenských podmienkach niečo ako sci-fi, ale nájdu sa rôzni fajnšmekri.

Významnú rolu a súčasť nástrahy tvorí jiggový hák, ktorý vyberieme k nami zvolenej nástrahe. Niektoré háky dostať s farebnou povrchovou úpravou. Sú samozrejme drahšie ako klasické nenatierané. Farba robí určite svoje, ale pri love sa skoro obije, a nevidím význam ich používať. Jiggov je na pulte dosť nato, aby začiatočníka z toho rozbolela hlava. Ako pomôcku vám ukážem prehľadovú tabuľku veľkosti nástrah a jiggov. Je to šikovná vec ako si sprehľadniť rozmanitý svet gúm a zjednotiť výber nástrahy. 


veľkosť nástrahy (palce, inch)

veľkosť nástrahy (cm)

2

2,5

3

3,5

4

5

6

5

6,5

7,5

9

10

12,5

15

veľkosť háčika

1-2

1/0- 1

1/0- 3/0

2/0- 4/0

3/0- 6/0

6/0- 8/0

7/0-10/0


Váhu jiggu je dobré prispôsobiť lokalite, hĺbke vody a spôsobu ako plánujeme nástrahu viesť.

Ak je všetko pripravené, je čas loviť. Skôr, ako príde magický okamih dopadu nástrahy na hladinu a túžobné očakávanie na záber, rybár môže učiniť veľkú chybu!!! Zle navlečená guma, vám veľa radosti neprinesie. Na nasledujúcich obrázkoch je zrejmé, ako to má a hlavne nemá vyzerať:

A) a B) je prípad správne nastraženého ripera.

C) prvá možnosť ako to nemá byť. Zlým navlečením vám vznikne akýsi hrb na chrbte ripra.

D) iný prípad, zas kedy je na chrbte priehlbinka.

E) ramienko jigga, nie je v rovine (v osi) s telíčkom ripera. Zle položené ťažisko nám môže obmedzovať nástrahu v pohybe a nástraha pôsobí neprirodzene. Pri podobne zlom napichnutí môže dôjsť aj k utopeniu oblúka háčika, a tak väčšej možnosti zlyhať pri záseku.


Ak máme správne nastraženú gumu, trochu sa povenujeme aj zostave prút a navijak, s ktorou to môže zafungovať. K lovu používam dve zostavy prútov. Jedna zostava je jemnejšia s vrhacou záťažou do 15g. Druhá je ťažšia cca do 35g. Obe si nájdu uplatnenie podľa spôsobu prezentácie a zvolenej nástrahy. Osobne používam pre lov vrhacie multiplikátory "baitcast reel", avšak pre klasický navijak odporúčam veľkosť cievky 30 alebo 40. U iných výrobcov to môžu byť modely s veľkosťami cievky ako 3000, 3500 či 4000. Na lov používam výlučne spletané šnúry v priemeroch od 0,10mm do 0,15mm pre nástrahy od 5cm do cca 15cm. Na konci šnúry dávam  70cm dlhý fluorocarbonový silon ako nadväzec.


Vedenie nástrah tesne pod hladinouIdeálna technika na lov v plytkých revíroch s hĺbkou vody do 2m. Nástrahe zvolíme jigg s váhou, ktorý bude len ľahko ťahať nástrahu ku dnu pri voľnom páde s napnutou šnúrou. napr.: 7cm guma + 3-5g hlava, 10cm 5-7g. Vedenie spočíva v plynulom ťahu s premenlivým tempom navíjania alebo občasným zastavením. Vtedy nástrahu necháme na zlomok sekundy klesať.


Dobre sa tak prechytávajú pobrežné úseky revírov, alebo ak je potrebné nástrahu viesť ponad prekážku.

Lov na „prepadávanú nástrahu“

Bežná technika na hranách, prudkých svahoch a veľkých hĺbkach, to je lov na prepadávanú nástrahu. Ryby môžeme hľadať nielen pri dne ale i v stĺpci vody. Pád nástrahy na dno po nahodení bude spojený s dovinutím uvoľnenej šnúry a klesaním gumy len vlastnou váhou. Šnúra je pritom vždy napnutá a rybár ma priamy kontakt s nástrahou. Po dopade na dno nástrahu oživujeme pohybom špičky prúta smerom hore, prípadne občasným prudkým návinom šnúry. Dôležité je mať pri prepadaní vždy napnutú šnúru, voľný pád nástrahy ku dnu totiž maximálne dráždi dravce k útoku – očakávajte záber.


Vláčenie gumy pri dne

Ak lovíme v plytkých úsekoch alebo na samom dne – skúste nástrahou kopírovať dno. Technika červenou farbou - lovec po dopade na dno jemne podvihne špičku prútu a pomaly pár krát zatočí navijakom. Po dopnutí šnúry nechá nástrahu voľne padať.

Inou možnosťou môže byť vláčenie gumenej nástrahy pomocou prudkých skokov na dne (viacnásobný pohyb špičkou hore a pozvoľný dopad). Vtedy je dobré mať gumu ustrojenú s ťažšou jiggovou hlavou.


Pri všetkých druhoch lovu je potrebné dodržiavať správne držanie a sklon prútu. Poloha musí byť dostatočná nielen pre manipuláciu, vedenie nástrahy, ale aj pre samotný zásek. Ten je veľmi razantný, aby hák dostatočne zachytil tlamu ryby. Jednotlivé pohyby špičkou sú len do toho sklonu, aby bol dostatočný priestor na zásek.

Dosť teórie poďme na ryby... Želám vám veľa úspechov pri vode a nezabúdajme na heslo Catch and release (chyť a pusť), inak bude v našich vodách len voda.


Karol, 06/2019