Začínate s lovom dravcov na vobler ? Skúste Originál Floating od Rapaly.

 

Úvod

K tomuto článku ma inšpiroval Adam. Má niekoľkoročné skúsenosti s lovom dravcov na prívlač. Okrem toho, má veľmi tolerantnú priateľku a tak si môže dovoliť ten luxus, ktorý my „ženáči“ žiaľ už nemáme – tráviť veľa času pri vode a vláčiť...
Čosi máme s Adamom spoločné  - lov rýb (nemôžem napísať „dravcov“) na prívlač. Ja sa špecializujem na lov s woblermi od Rapaly, Adam má v krabičke aj pár Illexov a Mega-Bassov.

 

Originál Floating - čo o ňom vieme

Originál je asi najznámejším voblerom, ktorý v roku 1938 vyrobil fínsky rybár Lauri Rapala. Z našeho pohľadu je práve tento wobler základným meradlom úspešnej / neúspešnej rybačky. Inými slovami – 9 vychádzok z 10-tich začíname loviť práve s týmto typom woblera. Prečo ? ... J lebo :

  • Originál Floating je plávajúci wobler, teda ak ho necháme na hladine bez pohybu, neklesá ku dnu – vhodný pre začínajúcich vláčkarov.
  • Vieme ho použiť pri love z brehu – nahadzovaním, alebo vedením z lode – trollingom.
  • Dravce ho dobre poznajú, no stále chytá.
  • Je ideálny pre lov všetkých druhov dravcov, Rapala ho vyrába v škále od 3 cm/2 gramy do 18 cm / 21 gramov vo viac ako 30 farbách.
  • Je vhodný do prúdu , ale aj stojatej vody.
  • Je vyrobený z dreva – Balzy.
  • Priaznivá cena – Originál viete kúpiť od cca 6,40 € kus.

 

 

Rapala Originál Floater

Model

Prac. hĺbka [m]

Dĺžka [cm]

Hmotnosť [g]

Trojháčiky

F03

0,6 - 1,2

3

2

Dva č.12

F05

0,9 - 1,5

5

3

Dva č.10

F07

0,9 - 1,5

7

4

Dva č.7

F09

0,9 - 1,5

9

5

Dva č.7

F11

1,2 - 1,8

11

6

Tri č.6

F13

1,2 - 1,8

13

7

Tri č.5

F18

1,8 - 3,3

18

21

Tri č.1

 

 

Ako vláčiť - skúsenosti, triky, finty

Dĺžku/hmotnosť voblera si vyberám podľa prívlačovej zostavy, druhu dravca a revíru. Všetko si musíte odskúšať a vyladiť ale sami, tu vám nikto nepomôže. Len vy sami máte v ruke váš prút, navijak, vlasec... Poznáte ako reaguje...  

Ako príklad vám uvádzam moju zostavu na  prívlač :

prút - Mustang od Essoxu v dĺžke 2,7m a vrhacej záťaži 6-32 gramov

navijak – Ryobi Zauber (CF) 1000

vlasec – šnúra od WFT 0,08 mm v návine 150 m

Wobler – Originál Floating vo veľkosti 7 a 9 cm


Farba woblera – pre nás je základnou farbou, ktorá nesmie chýbať v krabičke strieborná (S – Silver) a jej variácie ako sú ALB (Bleak), SSD (Silver – Shad), ... ALB – je veľmi lesklá strieborno sivá farba s jemným horizontálne ťahaným žltkastým pruhom na wobleri. Výborne znázorňuje prirodzenú potravu dravcov - bielu rybu. Je to trošku výraznejšia farba od veľmi populárnej farby Silver. Voblery v tejto farbe sa vyznačujú veľkým odleskom hlavne za denného svetla. V noci je veľmi účinný v oblastiach, ktoré sú nejakým spôsobom osvetlené (lampy v blízkosti brehov...).

Na jednej z našich vychádzok k vode sme sa zámerne venovali práve farbe ALB. V priebehu 3 hodín sme vláčili v tejto farbe Originál Floater (7cm) a Shallow Shad Rap (SSR) 7 cm.

Po pár náhodoch však kamarát s woblerom SSR07ALB skončil, pretože mu ho vzala pekná šťuka. Oceľové lanko sme nepoužili z dôvodu lovenia väčšej druhovosti rýb, ktoré lanko často krát odrádza od záberu. Následne kolega po strate nástrahy prešiel na podobnú farbu SSD a vláčil wobler Rapala Deep husky jerk jointed 8cm (JDHJ08SSD). 



Počas troch hodín lovu sme si vybrali mierne prikalenú 





















rieku s príbrežným trávnatým porastom. Vobler sme sa snažili viesť veľmi pomaly s občasným pošklbnutím niekedy až zastavením. Vobler sme viedli protiprúdne tesne pri brehu.

Ryby atakovali nástrahu veľmi spoľahlivo. Výsledkom bolo niekoľko šťúk, jalcov, boleňov a ostriežov. Za možnosť testovať túto farbu ďakujeme portálu  www.podsplavom.sk, ktorý je pre nás dlhodobým partnerom pri našich výpravách.

 

Rieka
Originál Floating je výborný aj do tečúcej vody. Ja s obľubou vláčim na rieke Hornád, kolega prechytáva Dunaj. Na lov pstruhov používam modely Originál Floating v dĺžke 5 a 7 cm vo farbách Minnow (MD) , Olive Green Muddler (OGMD), Muddler (MD) a všetky „bodkované“ farby. Jalce výborne atakujú aj farby Silver Fluorescent Chartreuse (SFC). Wobler hádžem pred seba, nechám ho po hladine splavovať prúdom, vyrovnávam vlasec. Nástraha začne plávať ku brehu (vplyvom prúdu) . Pri pomalšom toku rieky môžete privíjať vlasec, pri prudšom toku ho nechajte. Celú dobu mám naplnutý vlasec a na špičke prútu cítim ako wobler pracuje – kmitá. Pri rýchlejších obrátkach klesá hlbšie ku dnu, naopak – pri pomalšom vedení sa dostáva ku hladine. Pokiaľ chytám v hlbších partiách rieky a potrebujem dostať wobler ku dnu, použijem fintu – pripnem na vlasec malý broček (alebo iné závažie) a to cca 50 cm od nástrahy.



Jazero

Najradšej mám F09 – teda Originál v dĺžke 9 cm. Má len 2 trojháčky, čo sa prejavuje v dĺžke odhodov. Pri mojej zostave s Floatingom v dĺžke 11, alebo 13 cm už tak ďaleko nenahodím a to napriek vyššej hmotnosti. Na jazere viem s týmto typom woblera prechytať vodný stĺpec od hladiny po ca 2 metre. Čím rýchlejšie priťahujem – wobler ide hlbšie. Čím je wobler dlhší – ide hlbšie. A naopak. Napríklad ak vláčim F07 – stačí priťahovať pomaly a cítim ako pekne pracuje. Ak by som takto vláčil F13 – wobler by bol celý čas na hladine len s priamočiarym pohybom. Často woblerom „šklbem“, čo docielim dvoma spôsobmi :

  • kmitaním špičky prútu
  • mením rýchlosť navíjania, kde striedam pomalé 2-3 otočky navijáka s pol-otočkou rýchleho pritiahnutia

 

Záber

Nie sú to „kopance“ do prútu ako pri vláčení gumiek, či iných nástrah. Moje skúsenosti hovoria, že útok zubáča na Rapalku je veľmi jemný, berú citlivo a opatrne. Záber by som mohol prirovnať k brnkaniu na gitare, či husliach J. Áno, záber zubáča cítim a vnímam ako keby mi niekto brnkol nechtom po napnutej šnúre... A je jedno či to bol zubáč malý, alebo väčší cez 60 cm. Tiež som vysledoval zaujimavú vec. Ak som na danom mieste ulovil zubáča, následne som mohol zmeniť miesto, resp. vymeniť wobler. Jednoducho na rovnaký wobler a rovnakom mieste bežne ďalšieho zubáča neulovím. (neplatí to o nájazde skupiny zubáčov loviacich v „tranze“). Niekedy stačí vymeniť farbu, inokedy veľkosť, či rovno dávam iný model od Rapaly. Tiež sa zvyknem presunúť na iné miesto a prípadne sa po čase vrátim a prechytám znova miesto kde som mal záber.

Najčastejšie mávam zábery večer zhruba hodinku po zotmení (jún-august cca 22 00 hod). Ráno je to tesne pred svitaním (04 00 – 04 30). Ako náhle je už riadne svetlo, ale slnko ešte nevyšlo – môžem baliť a ísť domov. V jeseni je to podobne, ale záber môže prísť počas celého dňa. Woblery viažem väčšinou priamo bez karabínky – použijem Rapala uzol. Keď testujem viacero woblerov, použijem karabínku.

 

Môj naj...

Najradšej a teda logicky najviac úlovkov mám na modely Rapala Originál vo farbách S–Silver, BTR–Brook Trout, Minnow vo veľkostiach 7,9 a 11 cm.  

 

V závere sa chcem poďakovať môjmu kolegovi Adamovi, ktorý je pre mňa chodiacu, či skôr „vláčiacou“  inšpiráciou k článkom. Stáva sa z neho špecialista na lov krásnych mrien prívlačou. Bezpečne ich loví na Rapalu F07HS. Ale o tom niekedy inokedy ...

 

Ľuboš &Adam , 07/2017.